Żel pod prysznic jest podstawowym kosmetykiem, który praktycznie każdy z nas ma w swojej łazience. Należy jednak sprawdzić, czy nie skusiliśmy się jedynie na bardzo ładne opakowanie. Jakie żele znaleźć można w drogerii oraz co powinny mieć w składzie?
Możemy wyróżnić kilka rodzajów żelów pod prysznic. Są to:
Żel pod prysznic powinien oczyszczać skórę z zanieczyszczeń, ale również odpowiednio ją nawilżać. Niestety wiele produktów nie oczyszcza, a jedynie wytwarza dużo piany. Nie każdy kosmetyk, który bardzo mocno się pieni, jest dla nas odpowiedni. Pod prysznic warto używać produktów, które przeciwdziałają wysuszaniu się skóry, która narażona jest na różne negatywne czynniki, w tym również twardą wodę.
Idealny żel pod prysznic w swoim składzie powinien mieć jak najmniej spieniających dodatków, a wiele substancji odżywczych, w tym olejków oraz witamin. Bardzo pozytywnie działają na naszą skórę m.in. witamina B3, ale również witamina A, która zwalcza wolne rodniki. Ochronnie na skórę zadziała gliceryna, która zatrzymuje wodę w skórze, a także masło shea, które ją ujędrnia i natłuszcza. Warto też sprawdzić skład pod kątem obecności cocamidopropyl betaine i peg-55 propylene glycol oleate. Oba sprawiają, że skóra będzie znacznie lepiej nawilżona.
Bardzo ważne są także składniki tworzące tzw. warstwę okluzyjną – film, chroniący skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Żele pod prysznic z olejkami mają takie działanie i są idealne przy problemach z nadmiernym wysuszaniem.
Jeśli w składzie znajdziemy: disodium cocoamphodiacetate, coco glucoside czy też lauryl glucoside, możemy być pewni, że dany produkt będzie zmniejszał podrażnienia oraz zapobiegnie pojawianiu się nowych.
Alergicy powinni wybierać żele pod prysznic z neutralnymi zapachowo składnikami. Najlepsze będą specjalistyczne produkty, do kupienia m.in. w aptekach. Mają minimalną ilość składników zapachowych, działają łagodząco na podrażnienia oraz sprawią, że skóra jest odpowiednio nawilżona.
Mydło jest jednym z najstarszych produktów do mycia ciała, jednak nie jest polecane przez dermatologów. Istnieją specjalistyczne mydła odpowiednie np. do skóry trądzikowej, w tym mydło z czarnym węglem lub mydło z Aleppo o działaniu lekko natłuszczającym, jednak drogeryjne mydła mogą dać nam więcej strat niż pożytku.
Mydło mocno podnosi odczyn pH skóry. Kiedy ta wartość jest wysoka, na skórze namnażają się bakterie patogeniczne. Również mycie się mydłem sprawi, że zauważymy mocne łuszczenie się i wysuszenie skóry. Najczęściej mydło sprawi, że nie odczujemy uczucia nawilżenia, dlatego jeśli koniecznie musimy się nim umyć, warto po kąpieli lub prysznicu posmarować się balsamem lub kremem nawilżającym.
Fot. Armin Rimoldi/Pexels