Gdzie i jak przechowywać perfumy?
Perfumy i kosmetyki

Gdzie i jak przechowywać perfumy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie przechowywanie perfum gwarantuje utrzymanie dobrej jakości i właściwości kosmetyków. Istnieje wiele mniej lub bardziej skutecznych sposobów, które mają zagwarantować idealne warunki przechowywania. W tym artykule przedstawiamy przydatne zasady, które pomogą doskonale zabezpieczyć nasze perfumy i sprawią, że będą służyły długo i intensywnie.

Światło

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na jakość perfum — jest światło. Perfumy powinna być przechowywane w zaciemnionym miejscu i to najlepiej w pudełku. Nadmierne oświetlenie światłem dziennym lub sztucznym może przyspieszać w znaczący sposób psucie się perfum. Jeśli takie przechowywanie nie jest wygodne, to warto zadbać, aby perfumy znajdowały się przynajmniej w cieniu i nie były narażone na intensywne naświetlanie.

Temperatura

Temperatura to jeden z czynników, który wpływa na zmianę struktury perfum. Promienie słoneczne nagrzewają buteleczkę lub ciepło z grzejników mogą nieodwracalnie zmienić właściwości cieczy. Negatywnie na nasze perfumy może też wpłynąć wahania temperatur. Nie należy ich przenosić na czas kąpieli do łazienki a później znowu odstawiać do szafki poza nią. Perfumy powinny być przechowywane w chłodnym miejscu o temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza.

Wilgoć

Perfumy bardzo niedobrze reagują z wilgocią, Choć są zabezpieczone atomizerami, nie powinny być przechowywane w takich warunkach. Pomimo takiego zabezpieczenia wilgoć przedostaje się do środka, gdyż aplikator nie jest w pełni szczelny i przepuszcza powietrze. Zawartość może zmienić zatem bardzo szybko zapach i nadawać się jedynie do wyrzucenia. Częstym błędem, o którym nie myśli się jest przechowywanie perfum w łazience. Garderoba będzie zdecydowanie lepszą lokacją do tego celu.

Powietrze

Powietrze jest jednym z głównych czynników, które wpływają na utratę intensywności zapachu. Większość perfum posiada atomizery, które blokują dopływ powietrza, ale w przypadku wersji bez tego zabezpieczenia nie należy zbyt często ich otwierać. Niezależnie od końcówki flakoniku nie można również potrząsać perfumami, tworząc bąbelki powietrza. Ekstrakt uwalnia się wtedy do baniek i w efekcie mamy flakonik z pachnącym powietrzem i obojętną cieczą.

Najlepsze warunki do przechowywania perfum to chłodne i ciemne miejsce o stałej temperaturze. Na rynku istnieją specjalne pudełka i stylowe skrzyneczki na perfumy, które dodają pietyzmu podczas ich używania. Dobrym prezentem dla osoby ceniącej perfumy może być specjalna lodówka na perfumy, która będzie gwarantowała stałą i niską temperaturę specjalnym okazjom kolekcji. Spełnienie tych wszystkich kryteriów nie jest proste w codziennym życiu, ale przy odrobinie wysiłku można znaleźć dogodne miejsce np. stoliczek w sypialni lub polka w garderobie. Zazwyczaj data przydatności perfum waha się od 12 miesięcy do ok. 3 lat. Nie jest to jednak żelazny termin. Perfumy mogą zachować swoje właściwości znacznie dłużej przy odpowiednim przechowywaniu lub dużo krócej, jeśli będą przebywały w niekorzystnych warunkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega optometryczne badanie wzroku?
Na czym polega optometryczne badanie wzroku?
Dowiedz się, czego można oczekiwać podczas optometrycznego badania wzroku, jak się do niego przygotować i jakie problemy zdrowotne może ono wykryć.
Twój sekret urody: nieoczywiste dodatki, które podkreślą twój styl
Twój sekret urody: nieoczywiste dodatki, które podkreślą twój styl
Odkryj mniej oczywiste elementy, które mogą podkreślić twój indywidualny styl. Zastosuj je w swojej codziennej rutynie urody, aby zaskoczyć swój unikalnym wyglądem.
Sztuka fotografii ślubnej: Jak uchwycić najważniejsze momenty tego wyjątkowego dnia
Sztuka fotografii ślubnej: Jak uchwycić najważniejsze momenty tego wyjątkowego dnia
W tym artykule omówimy, jak fotograf ślubny może doskonale uchwycić najważniejsze momenty podczas ceremonii i przyjęcia.
Ostatnie wpisy